Podstawowym surowcem wykorzystywanym w procesie produkcji huty stali COGNOR S.A. Oddział HSJ jest złom stalowy.
Przedsiębiorstwo hutnicze w Stalowej Woli posiada zdywersyfikowaną bazę dostawców złomu stalowego wsadowego. Dominująca część wolumenu pozyskiwanych surowców pochodzi z rynku krajowego. Pozyskanie złomu stalowego następuje również poprzez sieć skupu złomu dla Grupy COGNOR składającą się z Oddziału ZŁOMREX we Wroclawiu i jego 14 filii oraz 7 punktów skupu zlokalizowanych na terenie całej Polski jak również sieć współpracujących lokalnych punktów skupu złomu. Do dostawców złomu dla Grupy COGNOR zaliczają się również przedsiębiorstwa będące pierwotnymi źródłami tego surowca, takie jak zakłady przemysłowe oraz punkty skupu złomu, które służą jako punkty odbioru złomu, do których podmioty zajmujące się zbieraniem złomu.
Oferowane wyroby hutnicze powstałe z przetwarzania złomu wsadowego pozwalają na realizację wielokrotnego procesu recyklingowego. Sposób produkcji stali pozwala na redukcję oddziaływania produktów na środowisko naturalne i przyczynia się do realizacji celów Gospodarki Obiegu Zamkniętego (GOZ). Ponadto ze względu na fakt, że wszystkie oferowane produkty podlegają pełnemu recyklingowi, również w tym względzie przyczyniają się do poprawy środowiska i klimatu.
Złom stalowy wsadowy jest podstawowym surowcem wykorzystywanym w procesie produkcji stali w zakładzie hutniczym w Stalowej Woli. W branży stalowej, według przyjętej definicji jako złom rozumie się odpady metalowe, które w procesach metalurgicznych zostaną przetopione i ponowne wykorzystane w formie półwyrobów i wyrobów stalowych. Odpad metalowy aby mógł stać się bezpiecznym surowcem w procesie stalowniczym wymaga wcześniejszego dokładnego zbadania, określenia składu chemicznego oraz zakwalifikowania do danej kategorii złomowej. Złom stalowy dzielimy na: złom wsadowy, niewsadowy, złom stopowy. W zależności od źródła powstawania złomu, wymiaru oraz wagi materiału (przedmiotów metalowych, odpadów produkcyjnych i poprodukcyjnych) odpad jest przypisywany do różnych grup złomowych.
Złom stalowy wsadowy nie zawiera zanieczyszczeń niemetalicznych (np. żużla, piasku, betonu, gumy, smoły, ziemi, kamieni) i nadmiernej ilości tlenków żelaza wymieszanych ze złomem. Odpowiednie zastosowanie złomu stopowego w procesie metalurgicznym pozwala na oszczędności energii elektrycznej. Cognor S.A. Oddział HSJ dokłada wszelkich starań aby nawet w początkowym etapie procesu metalurgicznego zminimalizować swój wpływ na klimat poprzez efektywną gospodarkę zasobami surowcowymi. Warto zwrócić uwagę, że założenia idei GOZ związane z produkcją w oparciu o surowce wtórne mają na celu zaoszczędzenie 75 procent całkowitej energii zużywanej w porównaniu do produkcji z surowców pierwotnych.
W Cognor S.A. Oddziale HSJ w Stalowej Woli pozyskiwanie surowca gotowego do bezpośredniego wykorzystania go w procesie stalowniczym odbywa się w następujących klasach złomowych:
HSF 1 (W2) tzw. lekki wsadowy > 3 mm, kawałek, poamortyzacyjny, max długość 1200 mm
HSF 2 (W7) tzw. wsadowy średni > 6 mm, złom kawałkowy bez drutów, odcinki rur,
HSF 3G (W5) tzw. wsadowy gruby > 10 mm, złom kawałkowy, konstrukcyjny, palony bez rur
HSF 3K tzw. wsadowy gruby > 10 mm, złom stalowy kawałkowy, kolejowy, szyny, koła, osie, akcesoria kolejowe
HSF 4 (E2) - poprodukcyjny, grubość > 4 mm, nowy, wolny od powłok
HSF 5 (strzęp stalowy) - złom strzępiony, rozdrobniony, pozbawiony zanieczyszczeń
HSF 6 (W13) tzw. wióry ze stali węglowej, nie mogą zawierać złomu z obróbki na automatach tokarskich
HSF SL (E8) tzw. lekki złom poprod. < 3mm, nowy, wolny od powłok, dopuszczalne powłoki Zn
HSF – SLK wytłoczki blach głęboko tłoczonych krótko cięte